Kolor khaki. Zapewne każdy z nas z nim się spotkał i znajdzie w swojej szafie coś w tej barwie. Czy ktoś zastanawiał się kiedyś skąd pochodzi ta barwa jak powstała i po co?
Słowo khaki pochodzi z języka hindi i oznacza dosłownie,, kolor pyłu”.
Najprawdopodobniej kolor khaki pojawił się w latach 40 XIX wieku. Wtedy to brytyjscy żołnierze stacjonowali w Indiach. By lepiej się zamaskować barwili oni swoje mundury mieszanką herbaty curry i błota.I tak powstała barwa khaki. W gruncie rzeczy bliżej jej do żółtego niż zielonego jak to przedstawiano w wielu przypadkach. Podsumowując khaki to kolor cynamonowo- ziemisto- żółty, barwa pyłu. Taki właśnie jest ten ton.
Przejdźmy teraz do parki. Pod koniec lat 40 XX wieku stała się głównym typem ubioru wierzchniego żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. Typ ciepłej kurtki, płaszcza z dużymi kieszeniami z przodu. Ależ dziś militarnie się zrobiło. Z czasem parka przeszła dużą metamorfozę,, uległa feminizacji” i nabrała kobiecych cech. Zyskała damską sylwetkę , stała się bardziej dopasowana, dostała wcięcie w talii i zaczęła podkreślać kobiecą linię biustu i bioder. Zamieniła ciężki, gruby materiał na rzecz czegoś znacznie lżejszego. Nabrała wielu barw. Już nie jest kojarzona wyłącznie z khaki, pomimo że to ten właśnie odcień jest dla parki charakterystyczny i najbardziej rozpoznawalny.
Oto moja propozycja, płaszcz-parka w klasycznym kolorze khaki. Fason mega kobiecy. Podkreśla linie biustu min dzięki drobnym kieszonkom.Parciany zatrzaskowy pasek z malutką torebusią na najpotrzebniejsze , damskie bibeloty. Rozkloszowany krój sprawia że płaszcz przypomina sukienkę tańcząca w koło. Propozycja dla odważnych, można go nosić solo traktując jako sukienkę właśnie zakładając do niej czarne szpilki. I tak z poligonu wojskowego khaki z parką w duecie trafili na salony.